Paris Olympics 2024 schedule: Full list for all events

Paris Olympics 2024 schedule: Full list for all events

Beach volleyball at the Eiffel Tower Paris 2024 Olympics schedule: Dates, times and events for the summer Games

A mock-up of what the beach volleyball will look like this summer in front of the Eiffel Tower in Paris – Paris 2024

The 2024 Olympic Games will be held in Paris this summer, with 329 medal events being contested over 16 days of competition.

There will also be two non-medal days of preliminary competition, on July 24-25, ahead of the opening ceremony on July 26.

This schedule is subject to change and will be updated. All times are in British Summer Time (BST).

Click on the links below to go to a specific day:

Day -2 | Day -1 | Day 0 | Day 1 | Day 2 | Day 3 | Day 4 | Day 5 | Day 6 | Day 7 | Day 8 | Day 9 | Day 10 | Day 11 | Day 12 | Day 13 | Day 14 | Day 15 | Day 16

Day -2 (Wednesday July 24)

Football

2pm-10pm: Men’s group stage (8 matches inc France vs USA 8pm)

Rugby sevens

2.30pm-9pm: Men’s pool rounds

Day -1 (Thursday July 25)

Archery

8.30am-11.30am: Women’s individual ranking round
1.15pm-4.15pm: Men’s individual ranking round

Football

4pm-10pm: Women’s group stage (6 matches inc Germany vs Australia 6pm)

Handball

8am-11.30am: Women’s prelims (2 matches) 
1pm-4.30pm: Women’s prelims (2 matches) 
6pm-9.30pm: Women’s prelims (2 matches)

Rugby sevens

1pm-4pm: Men’s pool rounds
7pm-10pm: Men’s placement matches: quarter-finals

Return to top

Day 0 (Friday July 26)

Opening ceremony

7.24pm start (TBC)

Day 1 (Saturday July 27)

14 golds up for grabs

Artistic gymnastics

10am-12.30pm: Men’s qualification
2.30pm-5pm: Men’s qualification
7pm-9.30pm: Men’s qualification

Badminton

7.30am-11am: Men’s and women’s singles, doubles and mixed doubles: group stage
1pm-4.30pm: Men’s and women’s singles, doubles and mixed doubles: group stage
6.30pm-10pm: Men’s and women’s singles, doubles and mixed doubles: group stage

Basketball

10am-2.15pm: Men’s prelims (2 matches)
4.15pm-6pm: Men’s prelims (1 match)
8pm-9.45pm: Men’s prelims (1 match)

Beach volleyball

1pm-3pm: Men’s or women’s prelims (x2 matches)
5pm-7pm: Men’s or women’s prelims (x2 matches)
9pm-11pm: Men’s or women’s prelims (x2 matches)

Boxing

2.30pm-4.55pm: Women’s 54kg and 60kg and men’s 63.5kg and 80kg: round of 16 or 32
7pm-9.55pm: Women’s 54kg and 60kg and men’s 63.5kg and 80kg: round of 16 or 32

Canoe slalom

2pm-6.10pm: Men’s C1 and women’s K1 heats

Cycling (road)

1.30pm-5.30pm: Men’s and women’s individual time trial

Diving

10am-11am: Women’s 3m synchro: final

Equestrian

8.30am-5.30pm: Eventing dressage: team and individual day 1

Fencing

9am-3.40pm: Women’s individual epee and men’s individual sable: table of 64, table of 32, table of 16, quarter-finals
6pm-9.50pm: Women’s individual epee and men’s individual sabre: semi-finals, bronze medal bout, gold medal bout

Football

2pm-10pm: Men’s group stage (x8 matches)

Handball

8am-11.30am: Men’s prelims (2 matches)
1pm-4.30pm: Men’s prelims (2 matches)
6pm-9.30pm: Men’s prelims (2 matches)

Hockey

9am-2pm: Men’s pool stages (2 matches inc GB vs Spain)
9.30am-2.30pm: Men’s pool stages (x2 matches)
4pm-9pm: Men’s and women’s pool stages (2 matches)
4.30pm-9.30pm: Men’s and women’s pool stages (2 matches)

Judo

9am-1pm: Women’s -48kg and men’s -60kg: elimination rounds
3pm-6pm: Women’s -48kg and men’s -60kg: medal rounds

Rowing

8am-12:10pm: Men’s and women’s single sculls, men’s and women’s double sculls, men’s and women’s quadruple sculls: heats

Rugby sevens

1.30pm-7.45pm: Men’s placement matches, semi-finals, bronze medal match, gold medal match

Shooting

8am-12.45pm: Men’s and women’s 10m air pistol, mixed team 10m air rifle: qualification 
9.30am-10.50am: Mixed team 10m air rifle: final

Skateboard

11am-2.30pm: Men’s street prelims
4pm-6pm: Men’s street final

Surfing

6pm-3.30am: Men’s and women’s round 1

Swimming

10am-12pm: Women’s 100m butterfly, women’s 400m freestyle, men’s 100m breaststroke, men’s 400m freestyle, women’s 4x100m freestyle relay, men’s 4x100m freestyle relay: heats
7.30pm-9.30pm: Women’s 100m butterfly: semi-finals; men’s and women’s 400m freestyle: finals; men’s 100m breaststroke: semi-finals; women’s and men’s 4x100m freestyle relay: finals

Table tennis

2pm-5pm: Men’s and women’s singles: prelims; mixed doubles: round of 16
7pm-10pm: Men’s and women’s singles: round 1

Tennis

11am-10pm: Men’s and women’s singles and doubles

Volleyball

8am-10.30am: Men’s prelims
12pm-2.30pm: Men’s prelims
4pm-6.30pm: Men’s prelims
8pm-10.30pm: Men’s prelims

Water polo

1pm-4pm: Women’s prelims (x2 matches)
5.30pm-8.30pm: Women’s prelims (x2 matches)

Return to top

Day 2 (Sunday July 28)

13 golds up for grabs

Archery

8.30am-10.05am: Women’s team eliminations
1.15pm-4.55pm: Women’s team medal matches

Artistic gymnastics

8.30am-12.20pm: Women’s qualification 
1.50pm-3.30pm: Women’s qualification 
5pm-6.40pm: Women’s qualification 
8.10pm-9.50pm: Women’s qualification

Badminton

7.30am-11am: Men’s and women’s singles, doubles and mixed doubles: group stage
1pm-4.30pm: Men’s and women’s singles, doubles and mixed doubles: group stage
6.30pm-10pm: Men’s and women’s singles, doubles and mixed doubles: group stage

Basketball

10am-2.15pm: Men’s and women’s prelims (2 matches) 
4.15pm-6pm: Men’s and women’s prelims (1 match)
8pm-9.45pm: Men’s and women’s prelims (1 match)

Beach volleyball

8am-12pm: Men’s and women’s prelims (x4 matches)
2pm-5pm: Men’s and women’s prelims (x3 matches)
7pm-10pm: Men’s and women’s prelims (x3 matches)

Boxing

10am-12.10pm: Women’s 50kg, women’s 66kg, men’s 51kg, men’s 57kg, men’s 71kg and men’s 92kg: round of 32 or 16
7pm-9.10pm: Women’s 50kg, women’s 66kg, men’s 51kg, men’s 57kg, men’s 71kg and men’s 92kg: round of 32 or 16

Canoe slalom

2.30pm-5.50pm: Women’s K1 semi-finals and finals

Cycling (mountain bike)

1pm-3.30pm: Women’s cross-country

Equestrian

9.30am-2pm: Eventing cross-country: team and individual day 1

Fencing

8.30am-3.50pm: Men’s epee and women’s foil: table of 64, table of 32, table of 16, quarter-finals
6pm-10.10pm: Men’s epee and women’s foil: semi-finals, bronze medal bout, gold medal bout

Football

4pm-10pm: Women’s group stage (6 matches inc USA vs Germany)

Handball

8am-11.30am: Women’s prelims (2 matches)
1pm-4.30pm: Women’s prelims (2 matches)
6pm-9.30pm: Women’s prelims (2 matches)

Hockey

9am-2pm: Women’s pool stage (2 matches)
9.30am-2.30pm: Women’s pool stage (2 matches inc GB vs Spain 12.15pm)
4pm-9pm: Men’s pool stage (2 matches)
6.45pm-9.30pm: Men’s pool stage (2 matches inc South Africa vs GB 7.15pm)

Judo

9am-1pm: Women’s -52kg and men’s -66kg: elimination rounds
3pm-6pm: Women’s -52kg and men’s -66kg: medal rounds

Rowing

8am-12:10pm: Women’s and men’s single sculls, women’s and men’s double sculls: repechage; women’s and men’s coxless pair, women’s and men’s lightweight double sculls, women’s and men’s coxless four: heats

Rugby sevens

2.30pm-9pm: Women’s pool rounds

Sailing

10am-6pm: Men’s and women’s windsurfing, men’s and women’s skiff

Shooting

8.15am-11.30am: Men’s and women’s 10m air rifle: qualification
8.30am-12:05pm: Men’s and women’s 10m air pistol: finals

Skateboard

11am-2.30pm: Women’s street prelims
4pm-6pm: Women’s street final

Surfing

6pm-3.30am: Men’s and women’s round 2

Swimming

10am-12pm: Men’s 200m freestyle, men’s 400m individual medley, women’s 100m breaststroke, men’s 100m backstroke, women’s 200m freestyle: heats
7.30pm-9.30pm: Men’s 400m individual medley and women’s 100m butterfly: final; men’s 200m freestyle, women’s 100m breaststroke, men’s 100m backstroke: semi-finals; men’s 100m breaststroke: final; women’s 200m freestyle semi-finals

Table tennis

9am-1pm: Men’s and women’s singles: round 1
3pm-5pm: Mixed doubles: quarter-finals
7pm-10pm: Men’s and women’s singles: round 1

Tennis

11am-10pm: Men’s and women’s singles and doubles

Volleyball

8am-10.30am: Women’s prelims
12pm-2.30pm: Women’s prelims
4pm-6.30pm: Men’s prelims
8pm-10.30pm: Men’s prelims

Water polo

9.30am-12.30pm: Men’s prelims (x2 matches)
2pm-5pm: Men’s prelims (x2 matches)
6.30pm-9.30pm: Men’s prelims (x2 matches)

Return to top

Day 3 (Monday July 29)

18 golds up for grabs

Archery

8.30am-10.05am: Men’s team eliminations
1.15pm-4.55pm: Men’s team medal matches

Artistic gymnastics

4.30pm-7.30pm: Men’s team final

Badminton

7.30am-11am: Men’s, women’s and mixed singles and doubles: group stage
1pm-4.30pm: Men’s, women’s and mixed singles and doubles: group stage
6.30pm-10pm: Men’s, women’s and mixed singles and doubles: group stage

Basketball

10am-2.15pm: Women’s group phase (2 matches)
4.15pm-6pm: Women’s group phase (1 match)
8pm-9.45pm: Women’s group phase (1 match)

Beach volleyball

8am-12pm: Men’s and women’s prelims (4 matches)
2pm-5pm: Men’s and women’s prelims (3 matches)
7pm-10pm: Men’s and women’s prelims (3 matches)

Boxing

10am-12.10pm: Women’s 60kg, men’s 63.5kg, men’s +92kg: round of 32 or round of 16
2.30pm-4.40pm: Women’s 60kg, men’s 63.5kg, men’s +92kg: round of 32 or round of 16
7pm-9.10pm: Women’s 60kg, men’s 63.5kg, men’s +92kg: round of 32 or round of 16

Canoe slalom

2.30pm-5.30pm: Men’s C1 semi-finals and finals

Cycling (mountain bike)

1pm-3.30pm: Men’s cross-country final

Diving

10am-11am: Men’s synchro 10m platform: final

Equestrian

10am-3.30pm: Eventing jumping: team and individual finals

Fencing

8.30am-3.50pm: Men’s foil and women’s sabre: table of 64, table of 32, table of 16, quarter-finals; 6pm-10.10pm: Men’s foil and women’s sabre: semi-finals, bronze medal bout, gold medal bout

Handball

8am-11.30am: Men’s prelims (2 matches)
1pm-4.30pm: Men’s prelims (2 matches)
6pm-9.30pm: Men’s prelims (2 matches)

Hockey

9am-2pm: Men’s pool stage (2 matches)
9.30am-2.30pm: Women’s pool stage (2 matches)
4pm-9pm: Women’s pool stage (2 matches inc GB vs Australia)
4.30pm-9.30pm: Women’s pool stage (2 matches)

Judo

9am-1pm: Women’s -57kg, men’s -73kg: elimination rounds
3pm-6pm: Women’s -57kg, men’s -73kg: medal rounds

Rowing

8.30am-11.20am: Men’s single sculls, women’s single sculls: semi-finals E/F; men’s coxless pairs, women’s pairs, men’s lightweight double sculls, women’s lightweight double sculls, men’s quadruple sculls, women’s quadruple sculls: repechage; Men’s eight, women’s eight: heats

Rugby sevens

1pm-4pm: Women’s pool rounds
7pm-10pm: Women’s placement matches, quarter-finals

Sailing

10am-6pm: Men’s and women’s windsurfing, men’s and women’s skiff

Shooting

8.15am-12.05pm: Mixed team 10m air pistol: qualification; men’s and women’s 10m air rifle: finals
8am-3pm: Men’s trap: qualification day 1

Surfing

6pm-3.30am: Men’s and women’s round 3

Swimming

10am-12pm: Women’s 400m individual medley, women’s 100m back, men’s 800m free: heats
7.30pm-9.30pm: Women’s 400m individual medley, men’s 200m free: finals; women’s 100m back: semi-finals; men’s 100m back, women’s 100m breast, women’s 200m free: finals

Table tennis

9am-1pm: Men’s and women’s singles round 1
3pm-5pm: Mixed doubles semis
7pm-10pm: Men’s and women’s singles round 2

Tennis

11am-10pm: Men’s and women’s singles and doubles

Volleyball

8am-10.30am: Women’s prelims 
12pm-2.30pm: Women’s prelims
4pm-6.30pm: Women’s prelims
8pm-10.30pm: Women’s prelims

Water polo

1pm-4pm: Women’s prelims (2 matches)
5.30pm-8.30pm: Women’s prelims (2 matches)

Return to top

Day 4 (Tuesday July 30)

14 golds up for grabs

Archery

11am-2.55pm: Men’s and women’s individual eliminations
4.45pm-7.25pm: Men’s and women’s individual eliminations

Artistic gymnastics

5.15pm-7.30pm: Women’s team final

Badminton

7.30am-11am: Men’s and women’s singles and doubles: group stage
1pm-4.30pm: Men’s and women’s singles and doubles: group stage
6.30pm-10pm: Men’s and women’s singles and doubles: group stage

Basketball

10am-2.15pm: Men’s group phase (2 matches)
4.15pm-6pm: Men’s group phase (1 match)
8pm-9.45pm: Men’s group phase (1 match)

Basketball 3×3

4.30pm-6.30pm: Men’s and women’s pool round (4 matches)
8pm-10pm: Men’s and women’s pool round (4 matches)

Beach volleyball

8am-12pm: Men’s and women’s prelims (4 matches)
2pm-5pm: Men’s and women’s prelims (3 matches)
7pm-10pm: Men’s and women’s prelims (3 matches)

Boxing

10am-12.40pm: Women’s 54kg, women’s 57kg, men’s 51kg, men’s 80kg: round of 32 or round of 16 
2.30pm-5.10pm: Women’s 54kg, women’s 57kg, men’s 51kg, men’s 80kg: round of 32 or round of 16
7pm-9.40pm: Women’s 54kg, women’s 57kg, men’s 51kg, men’s 80kg: round of 32 or round of 16

Canoe slalom

2pm-6.10pm: Men’s K1 and women’s C1: heats

Cycling (BMX freestyle)

12.25pm-3.30pm: Men’s and women’s seeding round

Equestrian

10am-3.30pm: Dressage Grand Prix qualifier

Fencing

11am-4.30pm: Women’s épée team: table of 64, table of 32, table of 16, quarter-finals, semi-finals, placement matches
6.30pm-8.40pm: Women’s épée team bronze and gold medal bouts

Football

2pm-10pm: Men’s group stage (8 matches)

Handball

8am-11.30am: Women’s prelims (2 matches)
1pm-4.30pm: Women’s prelims (2 matches)
6pm-9.30pm: Women’s prelims (2 matches)

Hockey

9am-2pm: Men’s pool stage (2 matches)
11.45am-2.30pm: Men’s pool stage (2 matches inc GB vs Netherlands)
4pm-9pm: Men’s pool stage (2 matches)

Judo

9am-1pm: Women’s -63kg, men’s -81kg: elimination round
3pm-6pm: Women’s -63kg, Men’s -81 kg: medal rounds

Rowing

8.30am-10.50am: Women’s single sculls, men’s single sculls: quarter-finals; women’s double sculls, men’s double sculls: semi-finals; women’s four, men’s four: repechage

Rugby sevens

1.30pm-7.45pm: Women’s placement matches, semi-finals, bronze and gold medal matches

French rugby player Varian Pasquet poses at Place Vendome in Paris on May 25, 2024, ahead of the Paris 2024 Olympic and Paralympic games. Place Vendome was built by Louis XIV with a decree signed in 1686, to house the Royal Library, the Academies and an equestrian statue of himself

French rugby player Varian Pasquet poses at Place Vendome in Paris on May 25, 2024, ahead of the Paris 2024 Olympic and Paralympic games. Place Vendome was built by Louis XIV with a decree signed in 1686, to house the Royal Library, the Academies and an equestrian statue of himself

Sailing

10am-6pm: Men’s and women’s windsurfing and skiff

Shooting

8.30am-9.50am: Mixed team 10m air pistol: finals
8am-4.05pm: Women’s trap: qualification day 1; men’s trap: qualification day 2 and finals

Surfing

6pm-03.50am: Men’s and women’s quarter-finals, semi-finals and finals

Swimming

10am-12pm: Women’s 200m fly, men’s 100m free, women’s 1500m free, women’s 100m free, men’s 200m breast, men’s 4x200m free relay: heats
7.30pm-9.30pm: Men’s 100m free, women’s 200m fly: semi-finals; women’s 100m back, men’s 800m free: finals; women’s 100m free, men’s 200m breast: semi-finals; men’s 4x200m free relay: final

Table tennis

9am-11am: Men’s and women’s singles: round 2
12.30pm-3pm: Mixed doubles: bronze medal match, gold medal match

Tennis

11am-10pm: Men’s and women’s singles and doubles

Triathlon

7am-9.30am: Men’s individual final

Volleyball

8am-10.30am: Men’s prelims
12pm-2.30pm: Men’s prelims 
4pm-6.30pm: Men’s prelims
8pm-10.30pm: Men’s prelims

Water polo

9.30am-12.30pm: Men’s prelims (2 matches)
2pm-5pm: Men’s prelims (2 matches)
6.30pm-9.30pm: Men’s prelims (2 matches)

Return to top

Day 5 (Wednesday July 31)

17 golds up for grabs

Archery

11am-2.55pm: Men’s and women’s individual eliminations
4.45pm-7.25pm: Men’s and women’s individual eliminations

Artistic gymnastics

4.30pm-7.15pm: Men’s individual all-around final

Badminton

7.30-11am: Men’s and women’s singles: group stage
1pm-4.30pm: Men’s and women’s singles: group stage
6.30pm-10pm: Men’s and women’s singles: group stage; Mixed doubles: quarter-finals

Basketball

10am-2.15pm: Men’s and women’s group phase (2 matches)
4.15-6pm: Men’s and women’s group phase (1 match)
8pm-9.45pm: Men’s and women’s group phase (1 match)

Basketball 3×3

4.30pm-6.30pm: Men’s and women’s pool round (4 matches)
8pm-11pm: Men’s and women’s pool round (4 matches)

Beach volleyball

8am-12pm: Men’s and women’s prelims (4 matches)
2pm-5pm: Men’s and women’s prelims (3 matches)
7pm-10pm: Men’s and women’s prelims (3 matches)

Boxing

10am-12.25pm: Women’s 60kg: quarter-finals; women’s 66kg, men’s 57kg, men’s 71kg: round of 32 or round of 16
2.30pm-5.10pm: Women’s 60kg: quarter-finals; women’s 66kg, men’s 57kg, men’s 71kg: round of 32 or round of 16
7pm-9.25pm: Women’s 60kg: quarter-finals; women’s 66kg, men’s 57kg, men’s 71kg round of 32 or round of 16

Canoe slalom

2.30pm-5.30pm: Women’s C1: semi-finals and finals

Cycling (BMX freestyle)

12.10pm-3.30pm: Men’s and women’s finals

Diving

10am-11am: Women’s synchro 10m platform: final

Equestrian

9am-2.30pm: Dressage Grand Prix qualifier

Fencing

11am-4.30pm: Men’s sabre team: table of 64, table of 32, table of 16, quarter-finals, semi-finals, placement matches
6.30pm-8.40pm: Men’s sabre team: bronze medal bout, gold medal bout

Football

4pm-10pm: Women’s group stage (6 matches)

Handball

8am-11.30am: Men’s prelims (2 matches)
1pm-4.30pm: Men’s prelims (2 matches)
6pm-9.30pm: Men’s prelims (2 matches)

Hockey

9am-11.30am: Women’s pool stage (2 matches inc South Africa vs GB 9.30am)
11.45am-2.30pm: Women’s pool stage (2 matches)
4pm-6.30pm: Men’s and women’s pool stage (2 matches)
6.45pm-9.30pm: Men’s and women’s pool stage (2 matches)

Judo

9am-1pm: Women’s -70kg, men’s -90kg: elimination rounds
3pm-6pm: Women’s -70kg, men’s -90kg: medal rounds

Rowing

8.30am-12.10pm: Men’s lightweight double sculls, women’s lightweight double sculls: final C; men’s single sculls, women’s single sculls: semi-finals C/D; men’s coxless pair, women’s coxless pair, men’s lightweight double sculls, women’s lightweight double sculls: semi-finals; men’s quadruple sculls, women’s quadruple sculls: final B and medal final

Sailing

10am-6pm: Men’s and women’s skiff

Shooting

8am-9.30am: Men’s 50m rifle 3 positions: qualification
8am-4.05pm: Women’s trap: qualification day 2 and finals

Swimming

10am-12pm: Women’s 200m breast, men’s 200m back, women’s 200m fly: heats
7.30pm-9.30pm: Women’s 100m free, men’s 200m fly, men’s 200m breast, women’s 1500m free: finals; men’s 200m back, women’s 200m breast, men’s 200m fly: semi-finals; Men’s 100m free: final

Table tennis

9am-12pm: Men’s and women’s singles: round 2
2pm-5pm: Men’s and women’s singles round 3
7pm-10pm: Men’s and women’s singles round 3

Tennis

11am-10pm: Men’s and women’s singles and doubles

Triathlon

7am-9.40am: Women’s individual final

Volleyball

8am-10.30am: Men’s prelims
12pm-2.30pm: Men’s prelims
4pm-6.30pm: Women’s prelims 
8pm-10.30pm: Women’s prelims

Water polo

1pm-4pm: Women’s prelims (2 matches)
5.30pm-8.30pm: Women’s prelims (2 matches)

Return to top

Day 6 (Thursday August 1)

18 golds up for grabs

Archery

8.30am-12.25pm: Men’s and women’s individual eliminations
2.30pm-6.25pm: Men’s and women’s individual eliminations

Artistic gymnastics

5.15pm-7.25pm: Women’s individual all-around final

Athletics

6.30am-8.05am: Men’s 20km race walk final
8.20am-10.05am: Women’s 20km race walk final

Badminton

7.30am-10am: Men’s singles: round of 16; women’s doubles: quarter-finals
12pm-3.30pm: Men’s doubles: quarter-finals, men’s singles: round of 16
5.30pm-9pm: Women’s singles: round of 16; Mixed doubles: semi-finals

Basketball

10am-2.15pm: Women’s group phase (2 matches)
4.15pm-6pm: Women’s group phase (1 match
8pm-9.45pm: Women’s group phase (1 match)

Basketball 3×3

8am-10am: Men’s and women’s pool round (4 matches)
11.30am-1.30pm: Men’s and women’s pool round (4 matches)
5pm-7pm: Men’s and women’s pool round (4 matches)
8.30pm-10.30pm: Men’s and women’s pool round (4 matches)

Beach volleyball

8am-12pm: Men’s and women’s prelims (4 matches)
2pm-5pm: Men’s and women’s prelims (3 matches)
7pm-10pm: Men’s and women’s prelims (3 matches)

Boxing

10am-12.25pm: Women’s 50kg, women’s 75kg: round of 32 or round of 16; women’s 54kg, men’s 63.5kg, men’s 92kg: quarter-finals
2.30pm-5.10pm: Women’s 50kg, women’s 75kg: round of 32 or round of 16; women’s 54kg, men’s 63.5kg, men’s 92kg: quarter-finals
7pm-9.25pm: Women’s 50kg, women’s 75kg: round of 32 or round of 16; women’s 54kg, men’s 63.5kg, men’s 92kg: quarter-finals

Canoe slalom

2.30pm-5.35pm: Men’s K1: semi-finals and finals

Cycling (BMX racing)

7pm-9.20pm: Men’s and women’s quarter-finals and last-chance runs

Equestrian

10am-1pm: Jumping team qualifier

Fencing

9am-4.10pm: Women’s foil team: table of 64, table of 32, table of 16, quarter-finals, semi-finals, placement matches
6.10pm-9pm: Women’s foil team: bronze medal bout, gold medal bout

Golf

8am-5pm: Men’s tournament: round 1

Handball

8am-11.30am: Women’s prelims (2 matches)
1pm-4.30pm: Women’s prelims (2 matches)
6pm-9.30pm: Women’s prelims (2 matches)

Hockey

9am-11.30am: Men’s pool stage (2 matches)
11.45am-2.30pm: Men’s pool stage (2 matches inc France vs GB)
4pm-6.30pm: Women’s pool stage (2 matches)
6.45pm-9.30pm: Women’s pool stage (2 matches)

Judo

9am-1pm: Women’s -78kg, men’s -100kg: elimination rounds
3pm-6pm: Women’s -78kg, men’s -100kg: medal rounds

Rowing

8.30am-11.40am: Women’s single sculls, men’s single sculls: semi-finals; women’s eight, men’s eight: repechage; women’s double sculls, men’s double sculls, women’s coxless four, men’s coxless four: final B; women’s double sculls, men’s double sculls, women’s coxless four, men’s coxless four: medal final

Sailing

10am-6pm: Men’s and women’s skiff: medal races; Men’s and women’s windsurfing and dinghy

Shooting

8.30am-9.50am: Men’s 50m rifle 3 positions: finals
11am-12.30pm: Women’s 50m rifle 3 positions: qualification

Swimming

10am-12pm: Women’s 200m back, men’s 50m free, men’s 200m individual medley, women’s 4x200m free relay: heats
7.30pm-9.30pm: Women’s 200m fly, men’s 200m back: finals; women’s 200m back: semi-finals; women’s 200m breast: final; men’s 200m individual medley, men’s 50m free: semi-finals; women’s 4x200m free relay: final

Table tennis

9am-12pm: Men’s and women’s singles: quarter-finals
2pm-5pm: Men’s and women’s singles: quarter-finals
7pm-10pm: Men’s and women’s singles: quarter-finals

Tennis

11am-4pm: Men’s singles quarter-finals, women’s singles semi-finals
11am-6pm: Men’s singles quarter-finals, women’s and mixed doubles semi-finals
11am-6pm: Women’s and mixed doubles semi-finals
6pm-10pm: Men’s singles quarter-finals, women’s singles semi-finals

Volleyball

8am-10.30am: Women’s prelims
12pm-2.30pm: Women’s prelims
4pm-6.30pm: Women’s prelims
8pm-10.30pm: Women’s prelims

Water polo

9.30am-12.30pm: Men’s prelims (2 matches)
2pm-5pm: Men’s prelims (2 matches)
6.30pm-9.30pm: Men’s prelims (2 matches)

Jemma Reekie competes in the 800m at the 2024 World Indoor Athletics Championships in Glasgow

Great Britain’s Jemma Reekie (centre) will be a medal contender in the women’s 800m at the Stade de France – Robert Perry/Shutterstock

Return to top

Day 7 (Friday August 2)

23 golds up for grabs

Archery

8.30am-11.05am: Mixed team: eliminations
1.15pm-4.25pm: Mixed team: medal rounds

Athletics

9.05am: Men’s decathlon: 100m
9.10am: Men’s hammer: qualification A
9.15am: Women’s high jump: qualification
9.35am: Women’s 100m: prelims
9.55am: Men’s decathlon: long jump
10.05am: Men’s 1500m: round 1
10.35am: Men’s hammer: qualification B
10.50am: Women’s 100m: round 1
11.15am: Men’s decathlon: shot put
5pm: Men’s decathlon: high jump
5.10pm: Women’s 5000m: round 1
5.15pm: Women’s triple jump: qualification
5.55pm: Women’s discus: qualification A
6.10pm: Mixed 4x400m relay: round 1
6.45pm: Women’s 800m: round 1
7.10pm: Men’s shot put: qualification
7.20pm: Women’s discus: qualification B
7.50pm: Men’s decathlon: 400m
8.20pm: Men’s 10,000m: final

Badminton

7.30am-12pm: Men’s and women’s doubles: semi-finals
2pm-9.30pm: Men’s singles: quarter-finals; mixed doubles: medal matches

Basketball

10am-2.15pm: Men’s group phase (2 matches)
4.15pm-6pm: Men’s group phase (1 match)
8pm-9.45pm: Men’s group phase (1 match)

Basketball 3×3

8am-10am: Men’s and women’s pool round (4 matches)11.30am-1.30pm: Men’s and women’s pool round (4 matches)
4.30pm-6.30pm: Men’s and women’s pool round (4 matches)
8pm-10pm: Men’s and women’s pool round (4 matches)

Beach volleyball

8am-12pm: Men’s and women’s prelims (4 matches)
2pm-5pm: Men’s and women’s prelims (3 matches)
7pm-10pm: Men’s and women’s prelims (3 matches)

Boxing

2.30pm-5.10pm: Women’s 57kg: round of 32 or round of 16; men’s 51kg, men’s 80kg, men’s +92kg: quarter-finals
7pm-9.40pm: Women’s 57kg: round of 32 or round of 16, men’s 51kg, men’s 80kg, men’s +92kg

Cycling (BMX)

7pm-9.30pm: Men’s and women’s semi-finals and finals

Diving

10am-11am: Men’s synchro 3m springboard: final

Equestrian

1pm-3.30pm: Jumping team: final

Fencing

11am-4.30pm: Men’s épée team: table of 64, table of 32, table of 16, quarter-finals, semi-finals, placement matches
6.30pm-8.40pm: Men’s épée team: medal finals

Football

2pm-11pm: Men’s quarter-finals (4 matches)

Golf

8am-5pm: Men’s tournament: round 2

Handball

8am-11.30am: Men’s prelims (2 matches)
1pm-4.30pm: Men’s prelims (2 matches)
6pm-9.30pm: Men’s prelims (2 matches)

Hockey

9am-11.30am: Women’s and men’s pool stage (2 matches)
11.45mam-2.30pm: Women’s and men’s pool stage (2 matches)
4pm-6.30pm: Men’s pool stage (2 matches)
6.45pm-9.30pm: Men’s pool stage (2 matches inc GB vs Germany 7.15pm)

Judo

9am-1pm: Women’s +78kg, men’s +100kg: elimination rounds
3pm-6pm: Women’s +78kg, men’s +100kg: medal rounds

Rowing

8.30am-11.50am: Men’s single sculls, women’s single sculls: finals F/E/D; men’s coxless pair, women’s coxless pair, men’s lightweight double sculls, women’s lightweight double sculls: final B; men’s coxless pair, women’s coxless pair, men’s lightweight double sculls, women’s lightweight double sculls: medal final

Sailing

10am-6pm: Men’s and women’s windsurfing: medal series; Men’s, women’s and mixed dinghy

Shooting

8am-1pm: Women’s 25m pistol: qualification
8.30am-9.50am: W 50m rifle 3 positions: finals
8am-1.30pm: Men’s skeet: qualification day 1

Swimming

10am-12pm: Men’s 100m fly, women’s 200m individual medley, women’s 800m free, mixed 4x100m medley relay: heats
7.30pm-9.30pm: Men’s 50m free, women’s 200m back, men’s 200m individual medley: finals; men’s 100m fly, women’s 200m individual medley: semi-finals

Table tennis

9am-11am: Men’s and women’s singles: semi-finals
12.30pm-2.30pm: Men’s and women’s singles: semi-finals

Tennis

11am-4pm: Men’s singles: semi-finals; women’s singles: bronze medal final
11am-4pm: Men’s and mixed doubles: bronze medal finals
6pm-10.30pm: Men’s singles: semi-finals; mixed doubles: gold medal final

Trampoline

11am-1.30pm: Women’s final
5pm-7.30pm: Men’s final

Volleyball

8am-10.30am: Men’s prelims
12pm-2.30pm: Men’s prelims
4pm-6.30pm: Men’s prelims
8pm-10.30pm: Men’s prelims

Water polo

1pm-4pm: Women’s prelims (2 matches)
5.30pm-8.30pm: Women’s prelims (2 matches)

Return to top

Day 8 (Saturday August 3)

Return to top

Day 9 (Sunday August 4)

Return to top

Day 10 (Monday August 5)

Return to top

Day 11 (Tuesday August 6)

Return to top

Day 12 (Wednesday August 7)

Return to top

Day 13 (Thursday August 8)

Return to top

Day 14 (Friday August 9)

Return to top

Day 15 (Saturday August 10)

Return to top

Day 16 (Sunday August 11)

Return to top

Broaden your horizons with award-winning British journalism. Try The Telegraph free for 3 months with unlimited access to our award-winning website, exclusive app, money-saving offers and more.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *